A szemüveglencse tisztítása

Ez a poszt január óta lapul a laptopomon. Nem éreztem elég erősnek a témáját. Úgy gondoltam, hogy mindig vannak olyan fontos dolgok a világban, amik mellett eltörpül az, hogy felnőtt embereknek írjak arról, hogy pucolják már meg a szemüvegüket.

Pedig az éleslátáshoz nemcsak a szemüveg dioptriája járul hozzá, hanem a szemüveglencse állapota is. Fontos, hogy ne csak az orrunkig lássunk, ne csak egy szűk területét észleljük a világnak, hanem teljes egészében felfogjuk azt az egyik legfontosabb érzékszervünkkel, a szemünkkel.

Szóval az egyik gyakori kérdés az, hogy a karcokat el lehet-e tüntetni a lencsékről?

Nem, a karcokat nem lehet eltűntetni. Polírozással sem. A lencsékre vigyázni kell!

De hogyan?

Lássunk tisztán! A szemüveglencsék nagy igénybevételnek vannak kitéve használat közben. Ahhoz, hogy a szemüveged kibírja a neki szánt időt, vigyázni kell mind a keretre, mind a lencsére. A szemüveg egy használati tárgy, így elhasználódik, de nem mindegy mennyi idő alatt és mennyire válik használhatatlanná.

A keretek szervizeléséről írtam már korábban, de most nézzük, hogy mit kell tennetek a szemüveglencsékkel, hogy 4 év után is átlássatok rajta. Igen, átlagosan ennyi ideig viseltek egy szemüveget. Hogy ez sok vagy kevés, mindenki maga döntse el.

A műanyag lencsék tulajdonságainál átvettük már itt, hogy sérülékeny a felülete. Hiába van rajta extra keményítés, ami ellenállóbbá teszi a lencséket, a mély, erős behatásoktól nem véd.

Az első, amit megtehetsz, hogy ha nem használod a szemüvegedet kemény tokba teszed. Ez a napszemüvegre is vonatkozik. Ne a zsebedbe, ne a kulcsod mellé, ne a bevásárlószatyor aljára…hanem kemény tokba.

A másik, hogy megfelelően tisztítod minden nap. A szemüveglencséket nedvesen kell tisztítani, puha pamut-, vagy mikroszálas törlőkendővel.

A nedves összetevő lehet spray, de a szappanos víz is csodákra képes.

A kendő lehetőleg ne a koszos pólód alja legyen és ne papírzsepi, vagy Szilvia papírtörlő! A mikroszálas törlőkendők nagyon jók erre az esetre. Mosható (bár az öblítő használatát kerülni kell), így sokáig használhatóak. Mi a műhelyben egyébként textilpelenkát használunk.

Az egyszerhasználatos, külön-külön csomagolt törlőkendők nagyon praktikusak. Figyeljetek nagyon arra, hogy milyet vásároltok, mert a „no name” törlőkendők károsíthatják a lencsén lévő antireflex réteget. Sajnos nem egy szemüveget láttam már, aminek ez okozta a halálát. Ugyanez vonatkozik a spray-re is. Megbízható helyen, megbízható minőségűt válasszatok.

Ezeknek a kendőknek hiába egyszerű a használata, nem valami környezetkímélőek.  A spray gazdaságosabb megoldás. A munkahelyemen a kiürült lencsetisztító spray flakonját utántöltjük. Ezzel tudunk tenni egy kicsit a környezetünkért. Szerencsére ez egyre népszerűbb a vásárlóink körében is. Ha ez is fontos szempont nálad, érdeklődjetek, hátha egy hozzátok közeli optikában is van erre.

Te milyen szemüvegen nézel majd át 4 év múlva?

Szólj hozzá!