Műkönnyek – Mikor, milyet?

Ha szemünk irritált, piros, fényérzékeny vagy viszket, akkor az esetek többségében műkönnyekhez, különböző szemcseppekhez nyúlunk. De vajon tisztában vagytok-e azzal, hogy egyáltalán melyikhez kellene, vagy csak kértek egyet az optikában, gyógyszertárban és használtok valamit, ami eltünteti a tüneteket?

Az irritációt, vörös szemeket, fényérzékenységet okozhatja pl.

  • szemszárazság – kontaktlencse-viselés, túlzott monitorhasználat, száraz szem szindróma
  • fizikai, kémiai irritáció
  • allergia
  • fertőzés, gyulladás
  • gyógyszer mellékhatások

Az első és a legfontosabb, hogy felismerjétek (inkább szakembertől megkérdezzétek), hogy mi is okozhatja ezek a tüneteket, mitől lett piros a szemetek. Ezek után tudtok olyan műkönnyet, szemcseppet használni, ami kifejezetten az adott problémát kezeli.

Egy gyulladás okozta vörös szemre teljesen más készítmény kell, mint egy allergiára, vagy arra az esetre, ha épp a Ghost Recon Wildlands számítógépes játékot nem tudnád megunni.

A szemünket a könny tartja nedvesen. Márpedig csak akkor, ha az megfelelően termelődik és megfelelően meg is tapad a szemünkön.

Maga a könnyfilm 3 rétegből áll:

  • mucin réteg – ez felelős, hogy a vizes réteg a szaruhártyához tapadjon
  • vizes réteg
  • lipid réteg – ez akadályozza meg a könnyfilm párolgását
A könnyfilm felépítése

Tehát a műkönny megválasztása nagyban függ attól, hogy a könny melyik rétegét kell pótolni.

A munkahelyemen legtöbbször a kontaktlencse-viselés okozta diszkomfort érzéssel találkozunk. Ezt a vizes réteg csökkenése okozza. Száraz, kényelmetlen érzés, homályos látás jellemzi, ami pislogáskor kissé javul. Ez esetben a kontaktlencsék, ill. a szemfelszín újranedvesítése a cél, és erre megfelelő műkönnyet kell választani. Ezek a készítmények a könny mennyiségét pótolják.

A kontaktlencsések mindenképpen figyeljenek, mert nekik nem javasolt mindegyik műkönny, ill. használatukban is lehetnek eltérések. Bizonyos műkönnyeket a kontaktlencse behelyezése előtt 15-20 perccel korábban kell használni. Mindenképpen kérjetek tanácsot ezzel kapcsolatban. Nagyon sokféle van, mindenkinek más válhat be, ami a függ az egyéni toleranciától és ha kontaktlencsét viseltek, annak típusától is.

Ha a szemszárazságot az okozza, hogy a könnyünk elpárolog, tehát a lipid réteg nem teszi jól a dolgát, akkor a könny mennyiségi pótlásán kívül a minőségire is szükség van. Ezt akkor tapasztalhatjátok, ha pl. reggel fokozott a könnytermelés, a hideg, szeles időtől „sírtok”, vagy hosszú időt töltötök képernyő előtt alig pislogva. Ezek a szemcseppek viszkózusabbak, géles jellegűek, amik helyreállítják a lipid, zsíros réteget.

Hialuronsavas szemcseppekkel is találkozhattok. Nemcsoda, hogy ezekben a készítményekben is egyre inkább használják, mivel a hialuronsav nagyon jó vízmegkötő képességgel rendelkezik, ezzel növelve a könnyfilm stabilitását.

A tartósítószermentes szemcsepp választása különösen lényeges, hiszen rendszeres használat mellett ezek károsíthatják a szaruhártyát, vagy a könny lipid rétegét.  Tartósítószert az egyadagos kiszerelésű, vagy speciális szeleppel ellátott flakonok nem tartalmaznak.

És most jön a lényeg, amiért ez a bejegyzést megfogalmaztam:

Óva intek mindenkit az érösszehúzó hatású szemcseppek ész nélküli használatától (pl: Visine, Iridina).  

Figyelni kell arra, hogy az érösszehúzók használata miatt a könnytermelés csökken, ami felerősítheti a szemszárazság panaszait, sőt a túlzásbavitel fokozza a vörösséget és nyusziszemeket okoz. Így az ellenkező hatást érhetitek el vele, mint ami miatt használni kezdtétek. Emiatt nem célszerű a rendszeres használata pl. sminkeléskor, vagy ha a szempilládat építik, kevés alvás esetén és olyankor, amikor fogalmad sincs miért piros a szemed.

A vörös szemnek rengeteg oka lehet, mindig az okot kell kezelni, nem a tünetet.

o-o

Kép forrása: ophylosa.hu

Szólj hozzá!